Şok Diyetin Zararları

Kimine göre 20 kilo vücut için fazlalıkken kimine göre 500 gram bir takıntıdır ve bu fazlalıktan kurtulmak ister. Son dönemin diyet çeşitliliği de insanların görüntülerine verdikleri önemin artmasına paralel olarak artış göstermiştir. Birbirinden çok farklı diyet programları bulunmakla birlikte tümünün de ortak hedefi sağlıklı kilo vermek ve verilen kiloların tekrar geri alınmaması olmamalıdır. Aksi halde “şok diyet” olarak tabir ettiğimiz diyetler verilen kiloları kısa sürede tekrar vücuda çağırırken aynı zamanda birçok sağlık sorununa yol açmaktadır.

 

Şok Diyetin Zararları Nelerdir ?

Şok diyet aslında düşük kalorili diyet anlamına gelmektedir. Vücudun ihtiyacı olan kaloriden çok çok az kalori almaksa hastalıklara kapı aralamakta hatta devamı halinde ölümlere neden olmaktadır.

Uzun süreli aç kalma diyet değildir tam tersine vücudun var olan dengesini altüst etmek ve geriye kendini savunmaya çalışan bir metabolizma bırakmak demektir. Uzun süreli açlık sonrası vücut ciddi miktarda su kaybeder. Vücuttaki su kaybı ise kişinin kendisini halsiz ve devamlı yorgun hissetmesine neden olur.

Şok diyet olarak bilinen düşük kalorili diyetler uygulayan kişide şiddetli baş ağrılarına yol açar. Bunun nedeni vücudun susuz kalmasıdır. Unutulmamalıdır ki vücudun susuz kaldığının ilk belirtisi uzun süreli yaşanan baş ağrısıdır. Buna ek olarak konsantrasyon düşüklüğü de yaşanan sıkıntılar arasındadır.

Şok diyet uygulayan kişi baş dönmesi sorunu yaşar. Bunu da yine uzun süreli açlığa bağlayabiliriz.

Şok diyetin zararlarından biri de kişide tansiyon düşüklüğü ortaya çıkarmasıdır. Tansiyon düşüklüğüne bağlı düşmeler ve yaralanmalar da söz konusudur.

Şok diyetin insan sağlığına verdiği zararlardan biri de mide sorunlarıdır. Şok diyetler gün içinde çok az yiyecek tüketimine dayanan sağlıksız diyet uygulamalarıdır. Uzun süreli olarak bir şey yenmemesi mide sıkıntılarını doğurur. Özellikle gastrit ve mide yanması öne çıkan rahatsızlıklardır.

Şok diyetin uygulandığı dönem mevsim geçişlerine denk geliyorsa kişinin yaşaması olası olan sıkıntılardan biri de saç dökülmeleridir. Sağlıklı saçlar dengeli beslenmeye ve yeterli vitamin alımına bağlı olduğu için şok diyetlerde vücut bu döngüyü sağlayamaz ve saç kayıpları yaşanır.

Özellikle proteinle uygulanan şok diyetlerde vücudun yağ dengesi tamamen altüst olur ve bunun sonucunda kişide yüksek kolesterol baş gösterir.