Sağlıklı Zayıflama Diyeti

Sağlıklı Zayıflama Diyeti

Sağlık yüzümüzü güldüren en temel etken, günümüzün ışığı, ömrümüzün garantisiyken sadece kilo vermek uğruna onu kaybetmeyi göze almak oldukça büyük risk olsa gerek. Kilo vermeyi istemekle sağlıklı kilo vermek arasında ciddi bir fark bulunur. Bu nedenle de kilo verme aşamasında şok diyet olarak bilinen düşük kalorili diyetleri uygulamak yerine daha uzun vadeye yayılmış sağlıklı diyetleri uygulamak akıllıca olacaktır.

 

Sağlıklı Zayıflama Diyetinde Olması Gerekenler:

  • Sağlıklı zayıflama diyeti deyince akla ilk gelen vücudun var olan dengesini korumaya yönelik uygulamalardır. Söz gelimi uzun süre aç kalmamak, gerekli ve yeterli vitamin ve mineralleri almak, vücudu susuz bırakmamak ilk hedeflerden olmalıdır. Bu sayede kişi için de diyet süreci işkence sürecine dönüşmez.
  • Bir diyetin sağlıklı olup olmadığını anlamak için uygulanacağı süreyi gözden geçirmek bir ipucu olacaktır. Şöyle ki 1 haftada size 5 kilo verdirmeye hedefleyen bir diyet sağlığınızı tehlikeye atmaktan başka bir işe yaramaz. Bu kadar kısa sürede 5 kilo vermek imkansızdır ve tartıda gördüğünüz eksiler kilolarınız değil vücudunuz için yaşam gereği olan su kaybından başka bir şey değildir!
  • Uyguladığınız diyette sağlığınızın zarar görmesini istemiyorsanız “sıfır karbonhidrat” a karşı olun. Yani hiç karbonhidrat tüketmezseniz dal gibi olursunuz mantığı tamamen yanlıştır ve gün içinde ayakta kalabilmek için bir miktar karbonhidrata da ihtiyacınız vardır. Yani kısaca özetlemek gerekirse belli miktarlarda alınan vitamin, mineral, protein ve karbonhidrat dengesi sizin için sağlıklı bir zayıflama listesi anlamına gelecektir.
  • Sağlıklı şekilde zayıflamak için hangi programı uygularsanız uygulayın mutlaka bol su ile desteklemelisiniz. Unutmayın ki su yaşam kaynağıdır ve ne kadar bol su içerseniz diyet sürecinde kendinizi o kadar zinde hissedersiniz. Bir dipnot diyet yaparken zaten aldığınız kaloriden daha az kalori alacağınız için kısa dönemli baş ağrıları yaşayabilirsiniz. Bu baş ağrılarını en aza indirgemek için de sudan destek alabilirsiniz. Su içmek baş ağrılarını azaltır.
  • Diyet listelerinde yer alan iki kaşık pilav ya da makarna sizin alternatifiniz olmasın. Bunları bir dilim ekmekle değiştirerek tok kalma sürenizi uzatabilirsiniz. Özellikle pilav şeker oranı yüksek bir besindir ve bu nedenle kısa sürede acıkmanıza neden olur. Bunu engellemenin en iyi yolu pilav ya da makarna tüketmek yerine ekmek tüketmektir.