Sağlıklı Kilo Vermek

Sağlıklı Kilo Vermek

Sağlıklı Kilo Vermek

Kilo vererek zayıf bir görüntüye sahip olmayı kim istemez ki? Vücudumuzda taşımaktan yorulduğumuz fazla kilolardan kurtulmak, daha fit ve etkileyici bir görüntüye sahip olmak, en önemlisi belli sağlık sorunlardan kurtulmak kulağa ne kadar hoş geliyor. Oysa etrafımıza baktığımızda asıl önemli olanın kilo vermek değil bunu sağlıklı şekilde yapmak olduğunu görürüz. Çünkü kilo vermenin türlü yolları vardır ve bu yollar çoğu zaman kilo vermeyi sağlar. Ancak bahsettiğimiz bu yöntemlerin çoğu ya kulaktan dolma uygulanır ya şok diyetler olduğu için verilen kilolar kısa zamanda tekrar alınır ya da tek kaynak beslenme oldukları için bir zaman sonra bazı organları iflasa sürüklerler. Bu nedenle kıymetli olan “sağlıklı kilo vermek”tir.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Altın Kurallar

Şekeri Düşman Bilin:

Beslenmenin altın kuralı sakin bir glisemik indeks yakalamaktır. Diğer bir ifadeyle hızlı yükselip hızlı şekilde düşen şeker değerleri vücudun varolan dengesini alt üst eder. Yeni yemek yemiş dahi olsanız kısa sürede açlık hissi yaratır. Bu ise kilo almanıza yol açar.

Su En Büyük Dostunuzdur:

Su içmek sadece diyet dönemlerinde değil her zaman vücut için çok kıymetlidir. Düzenli ve yeterli miktarda su içmek metabolizma hızını arttırır, bu sayede kalori yakımı hızlanmış olur. Sadece su içerek metabolizma hızınızı % 24 oranında hızlandırdığınızı unutmayın!

Yumurta Alışkanlığı Kazanın:

Vücuda tokluk hissi veren yiyecekler içinde en değerlisi yumurtadır. Özellikle sabah kahvaltılarının gün boyu enerji deposu olduğu düşünülürse yumurtanın kahvaltıda yer almasının önemi anlaşılır. Yumurta yiyerek sağlıklı kahvaltı yapmanın yanında uzun süren tokluk hissi de sağlayabilirsiniz.

Yeşil Çaya Yer Açın:

İçecekler günlük hayatımızda önemli yer tutar. Hatta alışkanlık olduğunu söyleyebiliriz. halböyle olunca gün içinde vazgeçemediğimiz içceklerden kalori almamayı sağlamak sağlıklı kilo vermek için iyi bir adım olacaktır. Bu süreçte en sağlıklı içecek yeşil çaydır. Üstelik yeşil çayın güçlü antioksidanlar içerdiğini d unutmamak gerekir.

Karbonhidratlardan Uzak Durun:

Sağlıklı kilo vermenin temel kuralı beslenme programındaki yiyeceklerin dengeli bir dağılımının olmasıdır. Diğer bir ifadeyle sadece sebze ağırlıklı ya da sadece protein ağırlıklı beslenmek yanlış bir beslenme tarzıdır. Bunun yerine uzman değerlendirmesiyle hazırlanmış bir beslenme programına uyulmalıdır. Karbonhidratlar tıpkı şeker gibi kan şekerinde ani yükselmelere neden olduğu için bu listede çok az miktarda yer almalıdır.

Uykunuzu Düzene Sokun:

Sağlıklı kilo verebilmek için düzenli uykunun önemini biliyor musunuz? Az ya da çok uyumak kilo alımını tetikleyen başlıca faktörlerdendir. Bu nedenle her gün ve düzenli uyku kilo verme döneminde sizin destekçiniz olacaktır. Uykularınızı düzene sokmak için her gün aynı saatte yatarak aynı saatte kalkmaya özen göstermelisiniz.