Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri

Kilolu olmak evet bir sorundur ancak bu kader değildir ve değişimi kesinlikle kişinin ellerindedir. Biraz sabır ve kararlı davranma, istikrarlı kontrol sonunda verilemeyecek kilo yoktur. ancak önemli olan kilo verme sürecini sağlıklı şekilde devam ettirip tamamlamak. Yani asıl önemli olan kilo vermek değildir, bunu gerçekleştirirken vücudunuzun herhangi bir organına zarar vermemek, geçici ya da kalıcı hasar yaratmamaktır.

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri:

Yumurta Olmazsa Olmaz

Sabahları yapacağınız doğru ve yeterli bir kahvaltı sizi gün boyu ayakta tutacak ve direnç kazandıracak bir hamledir. Kahvaltınızda mutlaka yumurtaya yer vermelisiniz. Güne yumurta yiyerek başlamak gün içinde daha az kalori almanızı destekler. Bu sayede vücudunuzdaki yağ oranınız azalacaktır.

 Bol Bol Su

Su tüketimi sadece kilo vermek isteyenlere verilen bir sağlık önerisi değildir. Tam tersine yaşam tarzı olması gereken bir uygulamadır. Su içmek yaşamsal bir ihtiyaçtır ve su tüm organların can damarıdır. Gün içinde vücudun ihtiyacı olan suyu içmek metabolizma hızını ortalama % 15 – 20 arttırmaktadır. Yani sadece su içerek bile sağlıklı şekilde kilo verebilirsiniz.

 Karbonhidratlı Beslenmeye Hayır

Tadlarına bayıldığımız hamurişleri tam bir kalori deposudur ve vücutta hızlı yağ birikimine neden olur. Oysa biraz çaba göstererek beslenme şeklinizi değiştirebilir ve tamamen karbonhidratlardan bağımsız bir beslenme tarzı geliştirebilirsiniz. Bu sayede sağlıklı şekilde kilo verebilir, üstelik verdiğiniz kiloları tekrar almazsınız.

Şeker Düşmanınız Olsun

Şeker tüm hücrelerin yaşlandırıcısıdır. Maalesef günümüz beslenme şeklinin temelini şeker içeren yiyecekler oluşturmaktadır. Oysa hızlı kilo almadaki en büyük etken bu şeker tüketimidir. Özellikle yapay tatlandırıcılar ve fruktoz şurubu başta kalp hastalıkları olmak üzere birçok hastalılğı tetiklemekte ve obezite sorununu gündeme getirmektedir.

Spora Yönelin

Sağlıklı kilo vermenin mantığı şok diyetlerle vücudu şoka uğratmak değil, belli bir yaşam disiplini oluşturmaktır. Bu disiplini oluşturmanın en güzel yolu da yaşamınızda spora yer vermek ve bunu kalıcı hale getirmektir. Severek oynayacağınız futbol, güneşli yaz günlerinde kumların içinde yuvarlanacağınız plaj voleybolu ya da her mevsim yapımı garanti olan doğa yürüyüşleri sağlıklı kilo verirken en büyük destekçiniz olmaya hazır!