Ramazanda nasıl beslenmeli ?

Bu sene oruçlar yaz dönemine denk geldi. Bu nedenle uzun süreli açlıklar yaşıyoruz.  Ramazanda nasıl beslenmeli ? İftardan sahura kadar olan süreçte yeterli sıvı ve lif tüketimini sağlayamayız. Yeterli sıvı ve lif tüketilmediği zaman kabızlık sorunları yaşanabilir. Ramazan ayını sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmek ve bayramda doğru beslenebilmek adına birkaç noktaya dikkat etmemiz gerekiyor.

Ramazanda nasıl beslenmeli ?Ramazanda nasıl beslenmeli?

İftara çorba ya da iftariyelik tüketerek başlayabiliriz, ana yemek için bir süre beklemenin midenin kendini toparlaması için gerekli, kaliteli protein kaynaklarına öncelik vermek hem tok kalmanızı ve günlük protein ihtiyacının kapatılması açısından önemli bir husus. Bu protein kaynakları neler yumurta/et /tavuk/balık gibi kaynaklar.

Günlük lif alımı yetişkinler için ortalama 25-35 gram kadar olması gerekiyor en değerli kaynak bu anlamda sebzeler hem tokluk hissinizin oluşmasını sağlayacak antioksidanlardan zengin olduğu için en kıymetli kaynağımız sebzeler. Çiğ ya da pişmiş mutlaka iftar sofranızda bulundurmanız gerekiyor. Çok ağır kızarmış bol yağlı nişastalı yiyeceklerden kaçınmamız gerekiyor.

Önceliğiniz ramazan pidesi olmasın önce protein kaynağınız ve sebzenizi tüketebilirsiniz ondan sonra kontrollü bir şekilde pide tüketebilirsiniz. Sahuru ise geniş bir kahvaltı öğünü olarak nitelendirebiliriz yoğurt ya da süt, ceviz, söğüş sebzeler, peynir ve yumurta tercih edebilirsiniz. Özellikle sahurda tercih ettiğiniz tuzlu peynirler zeytinler ya da ağır şekerli yiyecekler ekstra susuz hissetmenize sebep olur o nedenle uzak durmamız gerekir. En önemli noktalardan biri de iftardan sahura kadar olan süreye yayarak yeterli su tüketimini gerçekleştirmek.

Bayramda Nasıl Beslenmeli?

Bayram sabahı kahvaltının atlanmaması gerekiyor, börek poğaça gibi bol yağlı rafine un kullanılarak yapılmış yiyecekler yerine söğüş sebzelerden zengin protein ağırlıklı klasik bir kahvaltı tercih edin.

Bayramda en çok karşılaştığımız hatalardan biri de yoğun şeker içeren ağır şerbetli tatlılardan fazlaca tüketmek glisemik indeksi düşük besinler tüketmek kan şekerinde ani dalgalanmalara sebep olarak daha çabuk acıkmanıza neden olur uzun dönemde göbek çevresindeki yağlanmanın en temel sebebidir.

Ramazan dönemindeki beslenme alışkanlıklarının devam etmesi geç saatte yapılan ara öğünler gibi, kilo almanıza zemin hazırlayabilir, ramazan sonrası dönem vücudun normal sirkadyen ritmine geri dönmesi için öğün saatlerine dikkat etmek gerekli. Bayram ziyaretleri ana öğün saatlerine denk geliyorsa evden hafif bir öğün yaparak çıkmak dışarıda iştah kontolünüzü sağladığı için akıllıca olabilir. Su tüketiminizi arttırmak için şekersiz kompostolara yer verebilirsiniz.

Herkese huzurlu şeker tadında bir bayram diliyorum.

Dyt. Berfin Ceren Alışır

İstanbul Biorezonans Merkezi