Nasıl Zayıflarım

Nasıl Zayıflarım

Nasıl Zayıflarım?

Uzun yaşamının sırlarından biri hiç şüphe yok ki sağlıklı bir vücuda sahip olmaktan geçer. Sağlığın fit bir görünümle bütünleşmesi ise mükemmelliğin karşılığıdır diyebiliriz. Belki de bunun için özellikle son dönemde hemen herkes kilolarından şikayetçi ve bu kilolardan kurtulmanın derdinde. Peki nasıl yapmalı, sağlıklı şekilde nasıl kilo vermeli? nasıl zayıflarım sorunun cevabı ise;

 

İlk Adım Kararlılık

Zayıflamak istiyorsanız ilk olarak kararlı olmalı ve belirlediğiniz hedefe yoğunlaşmalısınız. Pazartesileri başlayıp salı günleri biten diyetler maalesef sizi yıpratmaktan öteye gitmez. Bunun için kendinizi hazır hissettiğinizde kilo vermek için “start” almalı ve arkaya bakmadan ilerlemelisiniz. Unutmayın ki kararlı olmak yolu yarıladığınız anlamına gelir.

 

Dışarıda Beslenmeye Son Verin

Zayıflamanın altın anahtarlarından biri dışarıda yemek yeme alışkanlığından kurtulmakta yatar. Evinizin dışında hazırlanan yiyeceklerin bir çoğu gereğinden fazla yağlı ya da tuzludur. Bu nedenle de fazla kalori içerir. Bu durum ise kilo vermenize ket vuracaktır.

 

Salatalarla Barışın

Kim demiş salatadan öğün olmaz diye? Bal gibi de olur. Ama bunun için ilk olarak beyninize gerekli mesajı göndermeli ve salatanın çok besleyici aynı zamanda lezzetli olduğunu kabul etmelisiniz. Eğer bu düşünceyi benimserseniz salata yiyerek de doyduğunuzu göreceksiniz. Üstelik ani kan şekerii düşüşleri olmayacağı için sık acıkmalar da son bulacak.

 

Öğün Sayısını Arttırmak İyi Bir Yol

Zayıflamanın olmazsa olmazı sık sık ama az yemekte yatar. Tıka basa yiyerek yapacağınız 3 öğün yerine daha küçültülmüş porsiyonlardan oluşan 6 öğün sizi çok daha uzun süre tok tutacak, ani kan şekeri düşüşleri olmayacağı için de ellerde titreme, halsizlik, üşüme gibi olumsuzluklar yaşanmayacaktır.öğünlerinizi belirlerken mutlaka karbonhidrat protein dengesine dikkat etmeli ve karbonhidrat değil protein ağırlıklı beslenmelisiniz. Tabi bu durumu abartmamalı ve öğünlerinizin büyük kısmını sebze ve meyvelerden oluşturmalısınız.

 

Şeker Zehirdir

Şeker aslında sadece bir alışkanlıktır ve bundan kurtulduktan sonra çok da gerekli olmadığını görürsünüz. Biraz kararlı olmak yetecektir. Şekerin zehir olduğunu kabul eder ve beslenme listenizden çıkarırsanız hızlı şekilde kilo vermeye başlarsınız. Küçük bir öneri daha şekeri haftada ya da 10 günde bir kez kendinize ödül olarak koymayın. Böyle olunca şeker çekiciliğini hiç kaybetmez hatta daha da arttırır. Bunun yerine şekeri silin ve hayatınızdan komple çıkarın. Sanırım zayıflamanın altın anahtarlarından biri bu.