Nasıl Kilo Verilir

Nasıl Kilo Verilir

Nasıl Kilo Verilir

Hızlı kilo vermenin değil sağlıklı kilo vermenin öneminin kavrandığı günümüz anlayışında diyet programları da bu prensip etrafında şekillenmeye başlamıştır. Sağlıklı kilo vermek verilen kilonun yavaş yavaş ve vücuda zarar vermeden atılması ve tekrar alınmaması anlamına gelir.

Sağlıklı kilo nasıl verilir ?

Şekerden Kurtulun

Kilo vermek için yapabileceğiniz ilk gerçekçi uygulama şekeri hayatınızdan çıkarmak olmalıdır. Çünkü şeker ve şeker içeren tüm besin maddeleri enerji değeri yüksek ancak besin değeri düşük gıdalardır. Ve bu gıdalar da kilo vermenin önündeki en büyük engeldir. Vücudun düşmanı olan şeker sadece yediklerinizde değil aynı zamanda içtiklerinizde de fazlaca vardır. Bunun için tükettiğiniz içieceklere de dikkat etmelisiniz.

Bol Protein Tüketin

Protein içeriği zengin olan besinler beslenmenizde bolca yer almalıdır. Bu yiyeceklerin başında et, yumurta, balık ve süt ürünleri gelir. Bu yiyecekler içerdikleri protein sayesinde tokluk hissi vererek uzun süre bir şeyler yemenize engel olur. Bu sayede zararlı atıştırmalıklara yönelme riskiniz de olmaz. Ayrıca vücuda alınan proteinler metabolizmayı hızlandırarak vücudun yağ depolarının kullanılmasını kolaylaştırır.

Tükettiğiniz Yağları İyi Seçin

Kilo vermek için yağların tümünü hayatınızdan çıkarmak doğru bir uygulama olmaz. Onun yerine bilinçli davranarak doğru ve yeterli miktarda yağ tüketmek gerekir. Kilo vermek istiyorsanız margarin ve sıvı yağlardan uzak durmalısınız. Zeytinyağı sağlığınız için en doğru yağdır. Balık yağı da yağ asitleri yönünden zengin olması dolayısıyla tavsiye edilen yağlar arasındadır.

Nişastalı Besinlerden Uzak Durun

Karbonhidrat değeri yüksek nişasta içeren yiyeceklerin başında ekmek, patates, pirinç ve makarna gelmektedir. Özellikle beyaz ekmek ve beyaz pirinç rafine karbonhidrat sınıfına girer ve vücut için hiçbir faydası yoktur. Bu tip besinler çok kısa sürede sindirilir ve kan şekerinde ani yükselmelere neden olur.  Bu nedenle tüketiminden uzak durulmalıdır.

Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak vücuttaki yağların yakımında etkili olduğu kadar kasların oluşmasında ve korunmasında önemli role sahiptir. Kilo vermenin yanında vücudunuzun şekle girmesini de bu sayede gerçekleştirebilirsiniz. Daha önce spor geçmişiniz yoksa yani vücudunuz bu tempoya alışık değilse basit sporlara yönelmeli ve kendinizi fazla zorlamamalısınız. Aksi halde sakatlanmalara neden olabilirsiniz.

Uykunuzu Düzene Sokun

Az ya da çok uyumak kalori alımını fazlalaştırır. Özellikle kilo vermek istediğiniz zaman aralığında düzenli uykulara kendinizi alıştırmalısınız. Aynı saatlerde yatıp aynı saatlerde kalkmaya özen gösterin.