Göbek Eritmek için Ne Yapmalı

Göbek Eritmek

Hiç şüphe yok ki fit bir görünüme sahip olup aynı zamanda sağlığımızı koruyabilmek hepimizin en büyük hedefidir. Vücudumuzdaki fazla kilolar ve belli bölgelere olan yağ birikimleri en can sıkıcı durumlardan biridir. Bu kadar kara bir tablo sanıldığı kadar zor şekilde bozulmaz. Atılacak birkaç doğru adım, istikrarlı olma ve kararlılık ile göbek bölgesindeki yağlarınızı eritip düz bir karına sahip olabilirsiniz. Peki göbek eritmek için ne yapmalı ;

Göbek Yağlarından Kurtulmanın Yolları

Vücudumuzda biriken fazla yağların büyük çoğunluğu kalça ve göbek bölgesinde toplanır. Bu nedenle de bölgesel zayıflama mantığının ilk basamağını bu bölgelerdeki yağlardan kurtulma oluşturur. Ancak bölgesel zayıflama kendi başına bu bölgelerden kilo kaybı anlamına gelmez. Diğer ifadeyle kalça ya da göbek bölgesinden kilo kaybederken aynı zamanda sırttan, göğüsten, kollardan ve bacaklardan da kilo kaybı gerçekleşir.

Göbek bölgesindeki yağları eritmenin ilk adımı doğru beslenmeden geçer. Bu bölgede depolanmış fazla yağları eritmek istiyorsanız vücut kan şekerini dengelemelisiniz. Bunun için ise sık sık ve az az yeme kuralını devreye sokmalısınız. Günde 4 – 6 öğün yiyerek kan şekerinizi dengede tutar, bu sayede de göbek bölgesi yağlarınızı eritmeye başlamış olursunuz. Öğünlerinizi oluştururken karbonhidrat, protein dengesini kurmayı unutmayın. Bahsettiğimiz altı öğünün birinde sebzeli bir omlet yapabilir, diğer öğünde küçük bir porsiyon meyve tüketebilir, sonraki öğünde ise bir kase dolusu salata tüketebilirsiniz.

Vücudunuza aldığınız karbonhidrat oranını ayarlamalısınız. Şöyle ki özellikle karbonhidrat ağırlıklı beslenme göbek bölgesinde yağlanmalara yol açar. Bu nedenle de günlük kalori alımınızın % 50’den azını karbonhidratlardan karşılamalısınız. Bu sayede yağ yakımınız hızlanacak ve göbek bölgeniz incelecektir.

Göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmak için yapacağınız başka bir uygulama da günlük ortalama kalori alımınızı belirlemek olmalıdır. Bu belirlemeden sonra elde ettiğiniz kalorinin 200 kalori aşağısını almaya başlarsanız yağ yakımınız gerçekleşmeye başlar.

Bu temel uygulamalar dışında kardiyovasküler egzersizler uygulamaya başlayın. Ancak bu egzersizler için ayırdığınız zamanı iyi ayarlamalısınız. Başlangıçta 20 dakika kardiyovasküler egzersizler için uygundur. Daha sonra ilerleyen zamanlarda bu süreyi 30 dakikaya çıkarabilirsiniz. Düzenli şekilde uyguladığınız egzersizlerle göbek bölgenizdeki yağlardan kurtulmaya başlarsınız.

Uyguladığınız egzersiz türünü 3 – 4 haftada bir kez değiştirerek kendinizi rutinlikten kurtarabilirsiniz. Bahsettiğimiz bu spor dalları arasında yüzme, koşu, bisiklet ve yürüyüş gelir.