Gluten intoleransı

Gluten İntoleransı

Gluten intoleransı adıyla bilinen gluten hassasiyeti oldukça yaygın bir sağlık sorunudur. Çavdar, arpa ve buğday gibi besin maddelerinin içeriğinde bulunan proteinin kimi binyeler tarafından sindirilememesinden kaynaklanır ve vücudun verdiği bir çeşit tepki olarak kabul edilir. Ortalama nüfusun % 1’ lik kısmında görülme oranıyla yaygın sayılmaktadır. Gluten intoleransı hastalığı sindirim sisteminde hasara yol açmaktadır.

Peki gluten intoleransına işaret eden belirtiler nelerdir?

 

Migren:

Bilindiği üzere baş ağrıları birçok hastalığın habercisi durumundadır. Özellikle migren tarzındaki ağrılarda gluten duyarlılığı göz önünde bulundurulmalıdır. Gluten içeren gıdaların tüketilmesinden sonraki 1 saatte migren tarzında başlayan baş ağrıları gluten duyarlılığan işaret edecektir.

 

Baş Ağrısı:

Gluten intoleransı olan hastalarda migren kadar şiddetli olmasa da baş ağrısı sık sık gözlemlenir. Özellikle beslenme sonrasında ortaya çıkan baş ağrılarında gluten intoleransı akla gelmelidir.

 

Karın Ağrısı:

Gluten intoleransının en yaygın semptomu olarak bilinen karın ağrısı kimi hastlaarda hafif düzeyde seyrederken kimi hastalarda oldukça şiddetlidir. Glutene hassasiyeti olan hastaların gluten tüketiminden kısa süre sonra karın ağrısı yaşadığı görülmektedir.

 

Şişkinlik:

Şişkinlik deyince ilk akla gelen yemeğin fazla kaçırılması durumudur. Oysa bazı kişilerde yemek miktarı az da olsa bu şişkinlik oluşur ve kişiyi fazlasıyla rahatsız eder. Şişkinlik basit bir sıkıntı gibi düşünülebilir oysa kaynağı birçok farklı hastalık olabileceği gibi gluten intoleransı da olabilir. Üstelik şişkinlik gluten intoleransının yaygın belirtileri arasında yer alır. Bu oran % 87 gibi yüksek bir orandır.

 

Yorgunluk:

Yorgunluk günlük hayat içinde hepimizin yaşadığı kısa ya da uzun soluklu bir durumdur. Oysa bazı kişilerde kronikleşmiş yorgunluk durumu yaşanabilmektedir. İşte bu noktada kronik yorgunluğun kaynağı araştırılmalıdır. Çünkü altında gluten intoleransı yatıyor olabilir.

 

Nedensiz Ve Hızlı Kilo Kaybı:

Hızlı ve nedensiz kilo kaybı hiçbir durumda iyiye işaret değildir ve mutlaka kaynağı araştırılmalıdır. Yapılan çeşitli araştırmalarda glutene hassasiyeti olan hastaların altı ay içinde oldukça ciddi rakamlara ulaşan kilo kayıpları olduğu ortaya çıkmıştır.

Kol Bacak Uyuşması:

Gluten intoleransının ilginç bir belirtisi de kollarda ve bacaklarda meydana gelen uyuşmalardır. Bu bölgelerdeki hissizlik uzun süreli olduğunda gluten hassasiyeti mutlaka akla gelmeli ve değerlendirilmelidir.