Gizli Buğday Alerjisi

Buğday Alerji

Buğday Alerjisi

Buğday ya da buğdaydan yapılmış yiyeceklere karşı vücudun gösterdiği aşırı tepkiye “buğday alerjisi” adı verilmektedir. Her yaşta karşılaşılan bir sorun olmakla birlikte daha çok çocukluk çağında gözlenmektedir.  Gizli buğday alerjisi olan kişilerde vücudun bağışıklık sistemi buğdaydaki proteine karşı hastalıklarla savaşmaya yardımcı olan özel antikorlar üretir. Çünkü bu proteini yabancı madde olarak kabul eder.

Gizli Buğday Alerjisinin Belirtileri

Buğday içeren bir besin tükettiğinizde buğdayın içindeki proteine karşı alerjiniz varsa belirtiler kendini kısa sürede göstermeye başlar. Bu süre maksimum 2 saattir. Besin maddelerinin tüketiminden sonraki 2 saati geçmiş zaman diliminden korkmamak gerekir.

Buğday alerjisinin belki de öne çıkan en göze çarpan belirtisi ağız ve burunda oluşan kaşıntılardır. Bu kaşıntıların şiddeti kişiden kişiye değişmektedir. Kiminde daha hafif seyrederken kiminde oldukça şiddetli olabilmektedir.

Ağız ve burun kaşıntısının fazla olduğu kişilerde bu bölgelerde kızarıklık ve tahriş oluşur. Bu da buğday alerjisinin öne çıkan belirtilerindendir.

Başka bir belirti de burun tıkanıklığıdır. Ancak tek başına oluşan burun tıkanıklığını buğday alerjisine bağlamak doğru olmaz. Başka belirtilerle desteklenmesi gerekir.

Buğdaya karşı alerjisi olan birisi bu proteini içeren bir yiyecek yediği zaman nefes almakta zorluk çeker, tıkanıklık oluşur.

Yine belirtilerden biri de mideye giren ani kramplar ve bulantıyla beraber gelen kusmadır.

Buğdaya alerjisi olan bir kişide ishal durumu da gözlenebilir.

Her zaman olmamakla birlikte bu hassasiyeti taşıyan kişilerde anafilaksi durumu gelişebilir.

Anafilaksi Nedir ?

Anafilaksi, buğdayın içindeki proteine karşı hassasiyeti olan kişilerde ortaya çıkan bir alerjik şok durumudur. Diğer belirtilerle karşılaştırıldığında oldukça ciddi sonuçlara neden olabilecek bu durum hayati tehlike bile yaratabilmektedir.

Buğday Alerjisi İle İlgili Notlar

Buğday alerjisi olarak adlandırılan buğday proteini hassasiyeti genellikle bebeklik ve ilk çocukluk yıllarında ortaya çıkar ve yine bu dönemde gelişir. Her bireyde ömür boyu yaşanacak bir sıkıntı özelliği göstermeyebilir. Diğer bir ifadeyle belli bir dönem sonra ortadan kalkması mümkündür.

Buğday proteini taşıyan yiyecekler listesi oluşturulmak istenirse oldukça uzun bir liste ortaya çıkar.

Çünkü bu proteini içeren çok fazla hazır gıda vardır:

Ekmek

Kahvaltı gevrekleri

Hazır kekler

Hazır çörekler

Makarna

Kuskus

Ketçap

Krakerler

Soya sosu

Doğal aromalar

Dondurmalar

Değiştirilmiş gıda nişastası

Bira

Sosisli sandviç