Detoks Nedir Nasıl Yapılır

Detoks Nedir

Bütün etkileşimlere açık olan vücudumuza çeşitli yollarla giren ve bunun sonucunda vücuttan atılmayı bekleyen zararlı toksinler oldukça fazladır. İşte bu zararlı toksinlerin vücuttan dışarı atılma şekline detoks adı verilmektedir. Diğer ifadeyle detoks vücuttan toksinle beraber ödem atarak rahatlamayı hedefleyen, kısa sürede hızlı ve olumlu sonuçlar veren beslenme şeklinin diğer adıdır.

Detoks diyeti belli aralıklarla ama düzenli olarak uygulandığında sonuç veren bir diyet programıdır. Bu noktada detoks uygulamasında devamlılık esastır. Detoks genellikle 3 haftalık (21 günlük) periyotlarda uygulanan bir sistemdir. Bununla birlikte 15 günde bir uygulanan türleri de vardır.

Hangi Durumlarda Detoks Uygulanmalı?

  • Vücudumuz mükemmel bir işleyiş içerisinde sistematiğini devam ettirir. Bize düşen bu işleyişteki aksaklıklara karşı duyarlı olmak ve zamanında önlem alabilmektir. Zararlı toksinlerin fazlaca biriktiği ve esaslı bir detoks zamanının geldiğini bazı küçük sinyallerden kestirmek mümkündür.
  • Baş ağrısının artması detoks uygulaması için en ideal zamanı işaret eder. Yani normal şartlarda kronik baş ağrıları yaşamayan ama bu aralar bu şikayetlerden muzdarip olan insanlardansanız detoks zamanınız gelmiş demektir.
  • Vücudun toksik madde saldırısına uğraması vücut bağışıklığına zarar verir. İşte bu yüzden basit üst solunum yolu hastalıklarına sık yakalanıyorsanız mutlaka detoks uygulamalısınız.
  • Gün içinde devamlı bir uyku hali içindeyseniz bu da aslında detoksa ihtiyacınız olduğuna işaret eder. Çünkü vücudunuzda biriken toksin maddeler sizin enerjik olma durumunuzu olumsuz etkiler ve sizi halsiz bırakır.
  • Uyku halinin tam tersi yoğun bir uykusuzluk hali de toksinlerin yarattığı olumsuzluktan kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda acil bir detoks uygulamasıyla vücudunuzu arındırmalısınız.
  • Zararlı besinlerin ağırlıkta olduğu bir beslenme programı vücudunuzun bütün dengesini alt üst eder. Vücutta fazla toksin birikmesi ağız kokusuna da sebebiyet verir. Böyle bir şikayet aklınıza takılıyorsa detoks ile arınma yoluna gidebilirsiniz.

Detoks Uygulaması

Detoks programları birbirinden farklı özelliklere sahiptir ve kişilerin ihtiyaçlarına göre şekillenir. Bu nedenle detoks uygulamasından önce mutlaka bir uzman desteği almalı ve doğru şekilde yönlendirilmelisiniz.

Detoksun temelinde beslenme şeklini düzene sokmak vardır. Yani asidik yiyeceklerden uzak durarak sebze-meyve ağırlıklı beslenme, yasaklı yiyeceklerden uzak durma ya da sadece belli besin gruplarıyla beslenme detoksun ilk basamağıdır. Bunun dışında yiyecekleri pişirme metotları, kullanılan detetrjanlar ve kimyasal içerikli ürünlerden uzak durma, deniz suyu kullanma ve temiz hava da detoksun basamaklarını oluşturmaktadır.