Besin intoleransı nedir?

besin intoleransi

İnsan vücudunun tüketilen yiyeceklere karşı aşırı duyarlılık göstermesi olarak adlandırılan besin intoleransı oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Sağlıklı olduğunu düşünerek tükettiğimiz birçok besin grubu aslında kimi bünyeler için cidi bir risk oluşturmaktadır.

Vücudumuz için enzimler olmaz olmaz değer taşımaktadır. Çeşitli enzimlerin eksik olması ya da hiç olmaması geçirgen bağırsak sendromu gibi hastalıklara ve bağırsak florasında bozukluklara neden olurlar. Bu durumun ortaya çıkardığı sonuçlardan birisi gıdaların kana parçalanmadan geçmesidir. Sonuçta savunma sistemi bu gıdaları yabancı madde olarak algıladığı için bağışıklık sistemi harekete geçer. Bağışıklık sisteminin boş yere harekete geçmiş olması vücutta istenmeyen yan etkilerin oluşmasına zemin hazırlar. Vücuttaki CRP değerinin hızla yükselişe geçmesi göze çarpan ilk ve önemli yan etkidir. Yükselen CRP halsizliklere, bağırsak problemlerine ve metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Üstelik bu sorunlara neden olan besinin farkında olmamak u besin maddesinin devamlı tüketilmesi anlamına gelmektedir ki bunun sonucunda daha birçok kronik hastalık gelişme gösterir.

Besin alerjisi ile Besin intoleransı arasındaki fark;

Besin alerjisi ile besin intoleransı birbiriyle karıştırılmakla birlikte besin alerjisi oldukça küçük oranda görülmektedir. Bu oran yaklaşık olarak erişkin nüfusun % 2’si demektir. Yani besin alerjisinin nadir görüldüğünü söylemek mümkündür. Nadir görülen bir durumdur ancak bu durumu taşıyan kişiler için risk teşkil etmektedir. Besin alerjisinde bağışıklık sistemi saldırıya uğrayarak işgal edildiğine inanır ve bunun sonucunda IgE özellikli antikorlar üretmeye başlar. Besin alerjisine her bünyenin verdiği tepki farklıdır. Bazen hafif bazen de hayati derecede önem taşır boyutlara ulaşabilmektedir.

Besin alerjisine neden olan en yaygın besinler şunlardır:

  • yer fıstığı
  • badem
  • brezilya fıstığı
  • kabuklu deniz ürünleridir.

Besin intoleransında durum besin alerjisindekinden biraz farklıdır. Besin alerjisine oranla daha yaygın görüldüğünü söylemek mümkündür. Bu oran erişkin nüfusun hemen hemen % 35’ine denk gelmektedir. Genellikle besin intoleransının hayati tehlike oluşturacak boyutlara ulaşmadığı bilinir. Ancak birçok uzun soluklu ya da kronikleşen hastalıklara zemin hazırladığını söyleyebiliriz. bu boyutuyla ele alındığında besin intoleransı da ciddiye alınması gereken bir rahatsızıktır. Yine besin alerjisinden farklı bir noktası vücudun bağışıklık sisteminin IgE özellikli antikor değil igG özellikli antikor üretmesidir.